TİYANŞAN

Ükücülüğü ve Ülküdaşlığı Tatmak İçin...
 
Anasayfa::.ANASAYFA.::SSSAramaKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yapBAŞBUĞ

Paylaş | 
 

 OCAK ADABI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Gökberk TİYANŞAN
REİS
REİS
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 606
Yaş : 33
NERDEN : İstanbul
KİŞİSEL MESAJ : Konu Ekleyen Ülküdaşlarımıza Teşekkür Etmeyi Unutmayın..!
Kayıt tarihi : 31/07/08

MesajKonu: OCAK ADABI   Perş. Mart 05, 2009 2:53 pm

OCAK ADABI


Ülkü Ocakları kuruluşundan bu yana Türk gençliğine her zaman ahlak ve adabı öğretmiştir. Gençliğin Türk Örf ve Adetlerine uygun bir şekilde yetişmesi için elinden gelen tüm çabayı göstermiştir. Ülkü Ocakları, bünyesinde bulundurduğu disiplin, terbiye ve adabı İslamiyetten almıştır. İslam ahlak ve faziletine, Türklük onur ve şuuruna varmış olan her Türk genci ocak içerisinde olsun pcak dışarısında olsun her zaman örnek teşkil eder.

Ocak terbiyesi almış olan Türk Gencinin hal ve hareketleri islamiyete ve Türk Örf ve Adetlerine uygun bir şekildedir. Ülkücü terbiyesi almış olan arkadaşlarımız ocak içinde ve dışında ne şekilde davranacanı bilir. Türk töresinin gereği büyüklerine saygı, küçüklerine sevgi göstermektir. Ocak içerisinde başkanı veya kendinden büyük biri geldiği zaman ayağa kalkmalıdır. Bu onlara karşı gösterilen sevgi ve saygının bir ifadesidir. Ülkü yolunda ilerlemekte olan gönüldaşımız ocak içerisinde ayak ayak üstüne atmak, laubali hareketlerde bulunmak, yüksek sesle konuşmak, sokak kabadayıları gübü elinde tesbih sallamak, serseri gibi acayip acayip giyinmek gibi Türk Gencine hiçbir şekilde yakışmayacak hal ve hareketlerden kaçınmalıdır. Bir yerde başarıdan söz etmek istiyorsak orada disiplin olması gerekir. Hayatın her hangi bir alanında kendini disiplinize edememiş olan insan başarılı olamaz. Bizlek ki büyük Türk-İslam davasının gönül erleri olarak savunmuş olduğumuz ve hayatımızda yaşamaya çalıştığımız İslamın emir ve yasaklarına uygun bir şekilde hareket etmeliyiz. Bunun yanında insanların karşısına örnek birer insan olarak çıkmalıyız. Bu davanın özü İslamdır. Bizlerde İslamın buyurmuş olduğu adap ölçüleri içerisinde hareketlerimizi sınırlandırmalıyız. Bu şekilde davamıza samimiyet sahibi olduğumuzu göstermiş oluruz. İnsanları bize yaklaştıracak ve bizim sözlerimizi dinlettirecek olan bizlerin yaşantısı olacaktır. Nasıl ki sigara içen bir insan bir başka tiryakiye uzun uzun sigaranın zararlarından bahsedip osigarayı bırakmasını istemesi etkili olmayacaksa, bizlerinde davayı nefislerimizde nefislerimizde yaşamadan başkalarına anlatmamız etkili olmayacaktır. Hayatımızın her aşamasında edep ve adaba riayet etmeliyiz. İslamın emri budur.

Ne yaparsak yapalım her iş ve hareketimizde, her davranız ve fiiliyatımızda adap ve adebe riayet etmek şiarımız olmalı. Her şeyin bir adabı olduğu gibi ocağında bir adabı vardır. İdealist Türk gençleri Ülkü davasını yaşamak için öncelikle ocak adabına uymalıdır. Ocak adabının yaşanması teşkilatın gelişmesi için de şarttır. Çünkü disiplinin olmadığı yerde teşkilatlanmadan bahsedemeyiz.

Ülkü yolundaki dava erine başkanı bir şey emrettiği zaman anında verilen emrin yerine getirilmesi gerekir. Ocak içerisinde bu hiyerarşik yapının kurunması teşkilatımız ve Türk gençliğinin geleceği açısından yerine getirilmesi gereken bir zorunluluktur. Ülkü Ocaklarında başkan konumunda bulunan kişinin yaşı ve diğer özellikleri verilen emrin yerine getirilmesinde bir önem taşımaz. Önemli olan bulınduğu makamdır. O makamdan gelen emir yerine getirilmelidir. Bazı durumlarda meydana gelen şahsi sorunlar bu adap dairesi içerisinde kesinlikle unutulmamalıdır. Ataların dediği gibi Emir demiri keser. Yani alınan emirin yerine getirilmesi konusunda azami gayretin yerine getirilmesi şarttır.

Yanlış yapmamalı, yanlış yaptırmamalıyız. Nasıl ki toplumun bozulması, çekirdek olan aileden gelirse; teşkilatlardaki disiplinsizlik fertlerde başlar. Bu konuya gereken önemi göstermek her ülküdaşımızın görevidir. Allah İslamı, adabı, edebi yani davamızı yaşama konusunda hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Amin..


*Eylul_Çiçeği

_________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://tiyansan.hareketforum.com
 
OCAK ADABI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
TİYANŞAN :: ÖZEL :: ÖZEL-
Buraya geçin: